W ramach akcji „STOP POŻAROM TRAW”w Zespole Szkół nr 4 w Wałczu strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu spotkali się z licealistami. Celem wizyty było rozpowszechnienie zasad bezpieczeństwa na temat zagrożeń pożarowych w okresie wiosenno – letnim, zwiększenie świadomości o zagrożeniach, jakie niosą za sobą pożary traw i nieużytków.

W trakcie prelekcji omówione zostały informacje dotyczące pożarów, przyczyn ich powstawania oraz skutków, jakie wyrządzają one dla środowiska naturalnego a także kosztów działań ratowniczo - gaśniczych ponoszonych przez Państwową Straż Pożarną.

Choć w porównaniu do roku 2016 liczba pożarów traw spadła, to nadal są ludzie, wśród których panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni glebę w naturalny sposób. Tymczasem wyrządzają bardzo duże szkody w przyrodzie oraz powodują niebezpieczeństwo dla ludzi i mienia.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona specjalna strona internetowa – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

  

  • 1
  • 2
  • 3

Czytaj również: inauguracja kampanii „STOP Pożarom traw”

 

Opracowanie: kpt. Mirosław Gruchot

Zdjęcia: Zbiór KP PSP w Wałczu