W powiecie wałeckim w miniony weekend doszło do trzech niebezpiecznych zdarzeń na drogach. W ich wyniku śmierć poniosła 1 osoba a 2 zostały ranne.

 

            2 marca  2019 r około godziny 23:00 kierujący pojazdem osobowym 23-letni mężczyzna na drodze wojewódzkiej nr 178 pomiędzy Wałczem a Chwiram zjechał na przeciwległy pas ruchu, po czym rozbił pojazd o przydrożne drzewo. Pojazdem podróżowały dwie osoby. W wyniku zderzenia pasażer poniósł śmierć na miejscu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca działań, oświetleniu terenu, wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu hydraulicznego, udzieleniu pierwszej pomocy. W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy  JRG Wałcz, 1 zastęp OSP Szwecja, 1 zastęp OSP Golce, Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.

            3 marca po godzinie 15:00 kierująca pojazdem osobowym na drodze krajowej nr 10  przed Łowiczem Wałeckim na łuku drogi wypadła z jezdni zatrzymując się w przydrożnym rowie. Kierująca pojazdem nie odniosła poważnych obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymaniu ruchu drogowego na jednym pasie jezdni na czas prowadzonych czynności ratowniczych. W działaniach uczestniczyły 2 zastępy OSP Mirosławiec, Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.

            4 marca po godzinie 4:15 kierujący pojazdem ciężarowym na prostym odcinku drogi krajowej nr 10 zjechał z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zderzenia deformacji uległa kabina pojazdu, kierowca nie doznał obrażeń ciała. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wstrzymaniu ruchu drogowego  na czas prowadzonych czynności ratowniczych, wykonaniu przy użyciu narzędzi hydraulicznych dostępu do kierowcy. W działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy JRG Wałcz, pogotowie ratunkowe i  policja.

            Wsiadając za kierownicę pojazdu należy pamiętać, że będąc uczestnikiem ruchu drogowego jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za bezpieczeństwo innych osób. W każdym przypadku mamy obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz dostosować prędkość jazdy do aktualnych warunków drogowych. Należy również mieć świadomość, iż alkohol, narkotyki  oraz inne środki odurzające mają wpływ na organizm ludzki w sposób obniżający refleks i koncentracje, a w większych ilościach zakłóca orientację przestrzenną kierującego. Pamiętajmy o zakazie jazdy pojazdami mechanicznymi pod wpływem używek.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Opracowanie: kpt. Mirosław Gruchot  KP PSP w Wałczu

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Wałczu