13 kwietnia br. w Piecniku odbyło się gminne zgrupowanie OSP z terenu Mirosławca z zakresu ratownictwa technicznego. W wydarzeniu brali udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Piecnika, Mirosławca, Golc, Marcinkowic i Szwecji, a także strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Wałczu w sile dwóch zastępów.

 

            Zgrupowanie miało formę warsztatów, składających się z dwóch części. W pierwszej kolejności uczestnikom została przybliżona wiedza teoretyczna na tematy ratownictwa technicznego oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Następnie odbyła się część praktyczna.
Na dwóch stanowiskach trwały warsztaty w zakresie praktycznego doskonalenia ratownictwa technicznego (rozbieranie pojazdów, stabilizacja, zasady bezpieczeństwa przy realizacji zadań). Jednocześnie w trzech innych punktach druhowie mieli okazje przećwiczyć udzielanie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, szczególnie w zakresie oceny stanu poszkodowanego oraz udrażnianie dróg oddechowych. Dodatkowo zostały przygotowane dwa stanowiska, na których możliwe było ćwiczenie ewakuacji osób poszkodowanych z pojazdów osobowych i ciężarowych.

            Warsztaty doskonalące zakończone zostały ćwiczeniem bojowym, w którym według założenia doszło do wypadku 2 pojazdów osobowych, w którym łącznie brało udział 10 osób (postępowanie przy wypadku masowym). W pierwszej fazie zdarzenia zgodnie z lokalizacją wypadku przybyły na miejsce zastępy OSP, a następnie 2 zastępy z JRG Wałcz. Łącznie w ćwiczeniach brało udział 7 zastępów straży pożarnej. Strażacy i druhowie mieli możliwość doskonalenia umiejętności działań w zakresie ratownictwa technicznego oraz współpracy w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

  • piecnik1
  • piecnik2
  • piecnik3
  • piecnik4
 

Opracowanie: kpt. Grzegorz Kasperowicz  KP PSP w Wałczu

Zdjęcia: archiwum  KP PSP w Wałczu