9 maja 2019 o godzinie 18:00 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wałczu otrzymuje zgłoszenie o wypadku drogowym.

 

Ze zgłoszenia wynika że na ósmym kilometrze obwodnicy miasta Wałcza w ciągu drogi S10 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z busem przewożącym dzieci. Poszkodowanych jest kilkanaście osób. Na miejsce natychmiast zostają zadysponowane zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Wałczu i Wojskowa Straż Pożarna z Wałcza. Przybyły na miejsce zdarzenia dowódca zastępów z JRG potwierdza że poszkodowanych jest 13 osób z czego 10 znajduje się poza pojazdem, dwie są zakleszczone, a jedna spadła do przydrożnego jaru. Stan kilku osób jest ciężki. Z powodu nie wystarczających sił i środków na miejscu zdarzenia oraz braku zespołów ratownictwa medycznego zdarzenie przyjmuje charakter zdarzenia masowego, zatem dowódca prosi o wsparcie w postaci dodatkowych jednostek. Na miejsce przybywają dodatkowe siły z jednostek OSP z gminy Wałcz, Mirosławiec i Tuczno. Na miejsce lecą również dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z baz w Szczecinie i Gorzowie. Zadaniem przybyłych na miejsce służb jest zabezpieczenie miejsca wypadku, dotarcie do osób poszkodowanych, udzielenie im pomocy, wyznaczenie lądowiska dla śmigłowców i przekazanie osób poszkodowanych zespołom ratownictwa medycznego. 

Pod takim scenariuszem na budowanej obwodnicy Wałcza odbyły się ćwiczenia p.k. „Obwodnica 2019” podczas których strażacy doskonalili swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy wielu osobom, doskonalili się w zakresie obsługi sprzętu będącego na wyposażeniu poszczególnych jednostek, w zakresie ratownictwa wysokościowego oraz w zakresie przygotowywania lądowisk dla śmigłowców w terenie przygodnym. Ćwiczenia miały również charakter zapoznawczy z przebiegiem obwodnicy, z obiektami inżynieryjnymi oraz możliwościami wykorzystania wielu technik ratownictwa na tego typu obiektach.

W ćwiczeniach brała udział Komenda PSP w Wałczu wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Wałczu, WSP z Wałcza, OSP Witankowo, Golce, Szwecja, Dębołęka, Rudki, Piecnik i Tuczno oraz kierownictwo budowy i przedstawiciele firmy Energopol.

 

  • IMG_4605
  • IMG_4637
  • IMG_6191
  • IMG_6213
  • IMG_6266
  • IMG_6321
 

Tekst i foto:

Sekc. Robert Nowicki

KP PSP Wałcz