W związku z wystosowaną przez Białoruś prośbą o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19 i zaakceptowaną ofertą pomocy ze strony Rzeczpospolitej Polskiej, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została utworzona Grupa Ratownicza do udziału w akcji humanitarnej na terenie Białorusi.

 

Wyjazd grupy ratowniczej w dniu 04.06.2020 r. został zorganizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konwój, w którym bierze udział 47 pojazdów, z czego 23 z Państwowej Straży Pożarnej, 12 z Policji i 12 ze Straży Granicznej, z 96 funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej wyruszył w stronę granicy z Białorusią. W celu sprawnego przejazdu na terenie Polski, konwój składa się z pięciu kolumn pilotowanych przez radiowozy policyjne. Pomoc strony polskiej dla Białorusi odbywa się w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej.

Celem głównym jest dostarczenie na Białoruś, w tym do Mińska i Grodna maseczek medycznych (1 mln szt.), maseczek ochronnych (4 mln szt.), płynu dezynfekujący (250 tys. litrów), fartuchów i kombinezonów (50 tys. szt.), przyłbic (20 tys. szt.) oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków. Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących Grodzieńszczyznę.

W skład grupy weszli m. in. dwaj strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu: st. ogn. Dariusz Świercz oraz mł. ogn. Sebastian Kolenda, w tym również samochód ciężarowy z KP PSP Wałcz.

Powrót grupy ratowniczej zaplanowano na 6 czerwca 2020 r

 

 

  • 1
  • 2
 

Opracowanie: mł. kpt. Marcin Kulczyk KP PSP w Wałczu.

Zdjęcia: archiwum KP PSP Wałcz.