Opis wybranych działań 2013

I. Dnia 1 stycznia 2013 o godz. 124

Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wałczu przyjął zgłoszenie o mężczyźnie, który podczas przechodzenia przez płot stracił równowagę i nadział się podudziem prawej nogi na ostre zakończenie płotu. Działania zastępu PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zdjęciu poszkodowanego z ogrodzenia. W akcji trwającej 26 minut udział brało: PSP 2/7, Ratownictwo Medyczne 1/2, Policja 1/2. Straty oszacowano na 100 zł.

II. W dniu 8 stycznia 2012 r. o godzinie 1526

na przejeździe kolejowym drogi powiatowej Nakielno – Strączno doszło do zderzenia autobusu marki Autosan przystosowanego do przewozu dzieci z szynobusem relacji Piła – Szczecin. W wyniku zdarzenia poszkodowany został 47 letni kierowca autobusu, który po zaopatrzeniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego został przetransportowany do szpitala w Wałczu. W chwili zderzenia pojazdów pociągiem podróżowało 55 osób, żadna z nich nie odniosła obrażeń. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji i przeszukaniu wnętrza autobusu oraz przestrzeni wokół niego. Przy pomocy sprzętu pneumatycznego odsunięto Autosana od pociągu. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 4 godziny 51 minut zaangażowanych było 4 zastępy, 9 ratowników straży pożarnej z KP PSP w Wałczu oraz zastęp Wojskowej Straży Pożarnej. W działania ratownicze zaangażowane były również siły Policji: 5 samochodów 15 Policjantów i Pogotowia Ratunkowego: 2 zespoły, 5 ratowników. Starty wstępnie oszacowano na 100 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu. I

II. Dnia 8 stycznia 2012 r. o godzinie 1732

na drodze krajowej K-22 trasa Wałcz – Ostrowiec doszło do zderzenia czołowego pojazdu osobowego marki Daewoo Lanos z samochodem ciężarowym marki Renault Midlum. Działania straży pożarnej polegały na uwalniania poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz oświetleniu terenu akcji. W trakcie działań lekarz stwierdził zgon 57-letniego mężczyzny kierującego samochodem osobowym. W działaniach brało udział 2 zastępy PSP, 2 zastępy OSP łącznie 16 ratowników. W prowadzonych czynnościach brały udział również 1 zespół Pogotowia Ratunkowego i 3 pojazdy Policji. Po wykonaniu procedur dochodzeniowych przez Policję wykonano dostęp do ofiary. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

I. Dnia 9 lutego 2013 o godz. 1937

w miejscowości Mirosławiec Górny doszło do wypadku drogowego, w którym samochód osobowy marki Renault Twingo uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku uderzenia w drzewo pojazd zapalił się. Kierujący samochodem mężczyzna doznał obrażeń ciała i po zaopatrzeniu medycznym zostali odwiezieni przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala w Wałczu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącego się pojazdu, udzieleniu rannemu pomocy przedmedycznej oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Straty oszacowano na kwotę 4 tys. zł. W akcji trwającej 2 godziny oraz 37 minut udział brały: OSP Mirosławiec 2 zastępy 7 strażaków, Policja 3 samochody 5 funkcjonariuszy, Ratownictwo Medyczne 1 zespół 2 ratowników, inne podmioty 1/1. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

I. W dniu 3 kwietnia 2013 r. o godzinie 1319

na drodze wojewódzkiej nr 178 w okolicach miejscowości Chwiram doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód dostawczy marki Mercedes Sprinter, który na prostym odcinku drogi uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku uderzenia trzydziestoczteroletni mężczyzna został zakleszczony w rozbitym pojeździe. Poszkodowany z obrażeniami ciała został odwieziony do szpitala w Wałczu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 56 minut było zaangażowanych 2 zastępy Straży Pożarnej oraz 7 ratowników. W działania ratownicze zaangażowane były również siły Policji: 1 samochodów, 2 Policjantów oraz Pogotowia Ratunkowego: 1 zespół, 3 ratowników. Starty wstępnie oszacowano na 15 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

II. W dniu 20 kwietnia 2013 r. o godzinie 1707

w miejscowości Dzikowo doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczył rowerzysta oraz kierujący motocyklem marki Kawasaki. W wyniku zdarzenia obrażenia odniosły dwie osoby, 25-letni motocyklista oraz 37-letni rowerzysta. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wsparciu psychicznym osób poszkodowanych. W akcji trwającej godzinę i dziesięć minut uczestniczyły 2 zastępy Straży Pożarnej oraz 7 ratowników. Na miejscu zdarzenia były również 2 zespoły Pogotowia Ratunkowego, 5 ratowników oraz Policja: 1 samochód, 2 policjantów. Starty wstępnie oszacowano na 2 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

III. Dnia 24 kwietnia 2013 o godz. 1506

w miejscowości Witankowo, gmina Wałcz doszło do pożaru budynku gospodarczego oraz szczytu drewnianej stodoły. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na rozebraniu konstrukcji dachu oraz ugaszeniu pożaru. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 1 godzinę oraz 48 minut było zaangażowanych 3 zastępy Straży Pożarnej, 8 ratowników, 3 zastępy OSP, 10 ratowników, Policja: 1 samochód, 2 policjantów oraz Pogotowie Energetyczne. Starty wstępnie oszacowano na 6 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn pożaru prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

 

I. Dnia 02.03.2013 o godz. 2258

doszło do pożaru poddasza świetlicy wiejskiej w miejscowości Golin. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na wykonaniu otworu w połaci dachowej, podaniu jednego prądu gaśniczego na palące materiały, usunięciu ocieplenia z przestrzeni stropodachowej oraz części podwieszanego sufitu. W wyniku pożaru zniszczeniu uległ dach z blachy profilowanej, podwieszany sufit, ocieplenie z wełny mineralnej, belki stropowe w pobliżu przewodu kominowego oraz tunele nawiewu kominka. Straty wstępnie oszacowano na 15 tyś. zł. W akcji trwającej niespełna 3 godziny udział brało: PSP 2/7, OSP 2/10, Pogotowie Energetyczne 1/2, Policja 2/4.

II. Dnia 10.03.2013 o godz. 0014

służby ratownicze powiatu wałeckiego zastały zadysponowane do wypadku drogowego w miejscowości Trzebin. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki Fiat 126p, który zjechał z drogi i uderzył bokiem w przydrożne drzewo. W wyniku zderzenia kierujący pojazdem, czterdziestoletni mężczyzna zginął na miejscu. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, oświetleniu terenu zdarzenia oraz wydobyciu kierowcy z pojazdu po zakończeniu czynności dochodzeniowych. Straty oszacowano na 1 tyś. zł. W akcji trwającej 3 godziny oraz 13 minut udział brało: PSP 1/4, OSP 2/9, Ratownictwo Medyczne 1/2, Policja 2/3. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

III. W dniu 13 marca 2013 r. o godzinie 7.00

na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 10 z drogą wojewódzką nr 177 na przedmieściu miejscowości Mirosławiec doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki Audi 80 oraz samochód osobowy marki Ford Scorpio. W wyniku uderzenia bocznego kierujący pojazdem Audi 33 letni mężczyzna poniósł śmierć. Pasażer Audi z ciężkimi obrażeniami ciała został przetransportowany przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Kierowca i pasażer z Forda z lekkimi obrażeniami ciała zostali odwiezieni do szpitala w Wałczu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do kierowcy i pasażera samochodu Audi, udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym oraz pomocy ratownikom medycznym w resuscytacji kierowcy Audi do czasu stwierdzenia zgonu przez lekarza LPR. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 2 godziny 37 minut było zaangażowanych 3 zastępy Straży Pożarnej oraz 13 ratowników. W działania ratownicze zaangażowane były również siły Policji: 5 samochodów, 10 Policjantów, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe 1 śmigłowiec 2 ratowników i Pogotowia Ratunkowego: 2 zespoły, 5 ratowników. Starty wstępnie oszacowano na 15 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

IV. Dnia 12 marca 2013 roku o godz. 527

na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z ulicą Piłsudskiego w Wałczu przewrócił się samochód ciężarowy marki DAF. Podczas wypadku transportowane bale drewna wypadły na chodnik niszcząc lampę oświetleniową, chodnik oraz uszkadzając kiosk stojący na chodniku jak również ogrodzenie pobliskiej jednostki wojskowej. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zebraniu wyciekającego paliwa oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Straty oszacowano na kwotę 100 000 tys. zł. W akcji trwającej ponad 4 godziny udział brały: PSP 3/8, Policja 3/6, Pogotowie Energetyczne 1/1, inne podmioty 3/3.

Zredagował kpt. Tomasz Dębowski

I. W dniu 8 maja 2013 r. o godz. 2343

w miejscowości Gostomia, Gmina Wałcz doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na rozebraniu konstrukcji dachu, ugaszeniu pożaru oraz przewietrzeniu i oddymieniu budynku. Z obiektu strażacy wynieśli 2 butle na gaz propan - butan. W wyniku pożaru obrażenia odniosły 4 osoby, które zespoły Ratownictwa Medycznego przewiozły do szpitala w Wałczu. Zniszczeniu uległ dach budynku oraz połowa parteru. Straty wstępnie oszacowano na 250tys. złotych. W działaniach trwających łącznie 4 godziny i 38 min. uczestniczyło 6 zastępów, 18 ratowników Straży Pożarnej, Policja: 2 samochody, 6 policjantów, Pogotowie Ratunkowe: 2 zespoły, 6 ratowników oraz Pogotowie Energetyczne. Dochodzenie w sprawie przyczyn pożaru prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

II. Dnia 10 maja 2013r. o godz. 2024

doszło do wypadku drogowym na trasie Glinki – Golce. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki VW Golf, który wypadł z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku 29 – letni mężczyzna z obrażeniami ciała został odwieziony do szpitala. Działania Straży Pożarnej polegały na odłączeniu akumulatora oraz usunięciu drobnych elementów konstrukcji pojazdu. W akcji trwającej 90 min. udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej, 7 ratowników, 1 zespół Ratownictwa Medycznego, 3 ratowników oraz Policja: 1 samochód, 2 Policjantów. Przyczyna powstania zdarzenia nie została ustalona.Straty oszacowano na 2 tys. zł.

III. W Dniu 13 maja 2013 o godz. 1557

przy Al. Zdobywców Wału Pomorskiego w Wałczu doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Na prostym odcinku drogi samochód marki BMW uderzył w tył hamującego pojazdu marki Seat Ibiza. W wypadku obrażenia odniosło 1 dziecko a pozostali uczestnicy samodzielnie opuścili pojazdy bez widocznych urazów. W akcję trwającą 20 min. zaangażowane były 2 zastępy Straży Pożarnej, 7 ratowników, 1 zespół Ratownictwa Medycznego, 3 ratowników oraz Policja: 1 samochód, 2 Policjantów. Straty wstępnie oszacowano na ok. 7 tys. zł.