Opis wybranych działań 2012

I. 1 stycznia 2012 roku o godz. 110

w miejscowości Kołatnik doszło do pożaru w kompleksie garaży. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na ugaszeniu palącego się pojazdu, pomieszczeń oraz obronie przylegających garaży. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo: pomieszczenie garażu, jego wyposażenie oraz samochód osobowy Skoda Favorit. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyna pożaru prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu. Straty oszacowano na 20 zł. W akcji trwającej 2 godziny i 50 minut udział brały: PSP 2/5, OSP 2/9, Policja 2/4.

II. 6 stycznia 2012 roku o godz. 1511

dyżurny PSK w Wałczu przyjął zgłoszenie o pożarze budynku jednorodzinnego w Mirosławcu na osiedlu Orle. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej pożar obejmował przybudówkę oraz wnętrze korytarza budynku jednorodzinnego. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podawaniu środków gaśniczych w natarciu, ewakuacji mienia, pracach rozbiórkowych oraz oddymianiu i przewietrzaniu obiektu. W wyniku pożaru właściciel mieszkania doznał poparzeń. Straty oszacowano na 60 tys. zł. W akcji trwającej 3 godz. 45 min. udział brały: PSP 3/6, OSP 2/11, Pogotowie ratunkowe 1/2, Pogotowie energetyczne 1/2, Policja 1/2.

III. 14 stycznia 2012 roku o godz. 859

na oblodzonej drodze wojewódzkiej nr 179 w miejscowości Dzikowo doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód ciężarowy marki SCANIA, autobus marki Mercedes Vario oraz autobus marki IVECO Daily Mellor. W wyniku zdarzenia kierujący autobusem Mercedes 36 letni mężczyzna odniósł obrażenia ciała i został odwieziony do szpitala w Wałczu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz pomocy w przetransportowaniu poszkodowanego do karetki i załadunku uszkodzonych pojazdów. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 2 godziny i 46 minut było zaangażowanych 2 zastępy straży pożarnej oraz 7 ratowników. W działania ratownicze zaangażowane były również siły Policji: 2 samochody, 5 Policjantów i Pogotowia Ratunkowego: 1 zespół, 3 ratowników. Starty wstępnie oszacowano na 80 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

I. W dniu 3 lutego 2012 roku o godz. 2014

w miejscowości Mirosławcu przy ul. Wałeckiej doszło do pożaru mieszkania zlokalizowanego w budynku wielorodzinnym. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru, przeszukaniu mieszkania pod kątem obecności w nim lokatorów, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu mieszkań znajdujących się na klatce schodowej pod kątem obecności gazów pożarowych. W wyniku pożaru zniszczeniu uległa ścianka działowa oraz wyposażenie mieszkania. Podczas działań ratownicy z palącego się lokalu wynieśli butlę gazową Propan – Butan. Straty wstępnie oszacowano na 30 tys. zł. W akcji trwającej 2 godziny oraz 54 minuty udział brały: PSP 1/1, OSP 2/10, Pogotowie Energetyczne 1/2, Pogotowie Ratunkowe 1/2 inne służby 2/2. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

II. W dniu 8 lutego 2012 roku o godz. 912

na trasie Wałcz- Strączno doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki BMW oraz samochód osobowy marki Opel Vectra. W wyniku zderzenia czołowego kierowca i pasażerka samochodu BMW oraz pasażerka Opla doznali obrażeń ciała i po zaopatrzeniu medycznym zostali odwiezieni przez zespoły pogotowia ratunkowego do szpitala w Wałczu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na udzieleniu rannym pomocy przedmedycznej, wykonaniu dostępu przy pomocy sprzętu hydraulicznego do zakleszczonej pasażerki samochodu BMW. Straty wstępnie oszacowano na 15 tys. zł. W akcji trwającej 1 godzinę 28 min. udział brały: PSP 2/7, Pogotowie ratunkowe 2/5, Policja 2/4, Straż miejska 1/2. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

III. W dniu 15 lutego 2012 r. o godzinie 1157

na ośnieżonej drodze krajowej nr K-22 pomiędzy miejscowościami Ostrowiec - Szwecja doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód ciężarowy marki IVECO przewożący substancje chemiczne w pojemnikach wykorzystywane w procesie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. W odległości około 10m przed samochodem ciężarowym znajdował się samochód osobowy marki Skoda Fabia. Pojazdy na oblodzonej jezdni zsunęły się do przydrożnego rowu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ustabilizowaniu pojazdu podczas przeładunku chemikaliów i zneutralizowaniu substancji ropopochodnych. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 4 godziny i 44 minut było zaangażowanych 4 zastępy straży pożarnej oraz 14 ratowników. W działaniach ratowniczych uczestniczyły również siły Policji: 4 samochody, 6 Policjantów i Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Wałczu: 1 samochód, 3 osoby. Starty wstępnie oszacowano na 15 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

I. W dniu 19 kwietnia 2012 roku o godz. 1036

na drodze Krajowej K22 trasa Wałcz - Ostrowiec doszło do wypadku drogowego samochodu ciężarowego. Pojazd na łuku drogi wpadł do rowu przechylił się i leżał na prawym boku zgodnie z kierunkiem jazdy. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zneutralizowaniu rozlanego paliwa, uprzątnięciu jezdni z ziemi oraz zdemontowaniu zbiornika paliwa od agregatu chłodniczego. W wyniku wypadku doszło do uszkodzenia naczepy – chłodni, w której przewożone były ćwiartki wieprzowe. Przypuszczalną przyczyną powstania zdarzenia było niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu. W akcji trwającej 52 min. udział brało: PSP 2/7, Policja 1/1. Straty wstępnie oszacowano na 100 tys. zł.

II. W dniu 21 kwietnia 2012 roku o godz. 2054

doszło do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Dzikowo nr 36. Zastępy przybyłe na miejsce zdarzenia stwierdziły, że z okien na pierwszym piętrze wydobywał się dym. Rozpoznanie wstępne wykazało, że wszyscy mieszkańcy opuścili budynek. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych do wnętrza palącego się lokalu mieszkalnego po klatce schodowej oraz z balkonu. Następnie obiekt oddymiono oraz sprawdzono pod kątem zagrożeń powodowanych gazami pożarowymi. W wyniku pożaru zniszczeniu uległa drewniana podłoga oraz wyposażenie mieszkania. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny powstania pożaru prowadzi KP Policji w Wałczu. W akcji trwającej 1 godzinę oraz 55 minut udział brało: PSP 2/7, OSP 2/12, Pogotowie Ratunkowe 1/3, Pogotowie Energetyczne 1/2, Policja 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 3 tys. zł.

III. W dniu 23 kwietnia 2012 roku o godz. 1109

na drodze krajowej nr 10 przy miejscowości Piecnik doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód ciężarowy marki Ford Tranzit oraz samochód osobowy marki Honda Accord. Na prawym pasie jezdni stał uszkodzony samochód osobowy natomiast na lewym poboczu leży na boku samochód marki Ford. Osoby poszkodowane samodzielnie opuściły pojazdy i zostały zaopatrzone przez obecne na miejscu zdarzenia służby medyczne oraz przetransportowane do szpitala w Wałczu celem badań i obserwacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, wstrzymaniu ruchu kołowego w obu kierunkach oraz zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych i uprzątnięciu jezdni z zanieczyszczeń powypadkowych. Dochodzenie ustalenia przyczyny wypadku prowadzi KP Policji w Wałczu. W akcji ratowniczej trwającej 3 godziny oraz 13 minut udział brało: PSP 2/7, Policja 3/3 oraz Pogotowie Ratunkowe 3/6. Straty wstępnie oszacowano na 60 tys. zł.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

I. W dniu 11 marca 2012 roku o godz. 303

w Wałczu przy ul. Dąbrowskiego doszło do pożaru kiosku. Strażacy na miejscu zdarzenia stwierdzili, że pożar rozwija się we wnętrzu obiektu zabezpieczonego roletami antywłamaniowymi zewnętrznymi oraz okratowanymi metalowymi drzwiami. Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, otworzeniu drzwi oraz podaniu prądów gaśniczych wody w natarciu do wnętrza obiektu na palące się materiały i na dach kiosku. Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilanie obiektu. Po zakończeniu działań gaśniczych obiekt został zabezpieczony przez Policję, która podjęła czynności dochodzeniowe w związku z powstałym zdarzeniem. Straty oszacowano na 40 tyś zł. W akcji trwającej 1 godzinę 57 min. udział brały: PSP 2/7, Policja 2/4, Pogotowie Energetyczne 1/2.

II. W dniu 17 marca 2012 roku o godz. 2304

dyżurny PSK w Wałczu przyjął zgłoszenie o pożarze dwóch samochodów osobowych w Wałczu przy ul. Wojska Polskiego. Na miejscu zastępy Ochrony Przeciwpożarowej stwierdziły, iż pożarem objęty jest samochód osobowy marki Nissan Sunny oraz samochód osobowy marki Opel Corsa. Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podawaniu środków gaśniczych w natarciu na palące się pojazdy. W wyniku pożaru spaleniu uległ przód pojazdu z komorą silnika oraz wnętrze kabiny w samochodzie Nissan Sunny oraz przód pojazdu z komorą silnikową w samochodzie Opel Corsa. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było podpalenie - dochodzenie w sprawie prowadzi KP Policji w Wałczu. Straty oszacowano na 20 zł. W akcji trwającej 39 minut udział brały: PSP 2/7oraz Policja 2/4.

III. W dniu 23.03.2012 roku o godz. 1025

doszło do zawalenia się jednej ze ścian w budynku przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 28 w Wałczu. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów PSP i OSP z terenu Powiatu Wałeckiego. W chwili przyjazdu na miejsce pierwszych sił ratowniczych w budynku parterowym z poddaszem nieużytkowym w zabudowie szeregowej z dachem dwuspadowym przeznaczonym do rozbiórki stwierdzono przewrócenie się zewnętrznej ściany nośnej na chodnik długości 3 m oraz zapadnięcie się stropu w tej części budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania czy w budynku nie ma osób poszkodowanych. W celu zabezpieczenia prac odgruzowujących zabezpieczono uszkodzone części budynku przy pomocy sprzętu pneumatycznego i stempli. Ewakuowano mieszkańców zagrożonego budynku sąsiedniego. Następnie dokonano kontrolowanej rozbiórki przy udziale ładowaczy mechanicznych i przyczep zarządcy budynku. Przeprowadzone działania wykluczyły obecność osób poszkodowanych w wyniku zaistniałego zdarzenia. W trakcie działań zamknięto dla ruchu kołowego i osób postronnych drogę krajową nr 22 na odcinku 500m W tym czasie Policja zorganizowała objazd. Miejsce działań ratowniczych przekazano przedstawicielowi TBS Wałcz. Przyczynę powstania zdarzenia bada KP Policji w Wałczu. W działaniach uczestniczyło 5 zastępów PSP i OSP, siły Policji, pogotowie gazowe, energetyczne oraz maszyny budowlano rozbiórkowe z obsługą wg. zlecenia TBS.

IV. W dniu 31.03.2012 roku o godz. 826

do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wałczu wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym. Na drodze wojewódzkiej nr 176 w okolicach miejscowości Plebanka doszło do uderzenia samochodu osobowego w przydrożne drzewo. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki Seat Ibiza. W wyniku wypadku kierujący pojazdem 29 letni mężczyzna poniósł śmierć. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu poszkodowanego z pojazdu oraz przekazaniu mężczyzny służbom medycznym. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 27 minut było zaangażowanych 2 zastępy straży pożarnej oraz 7 ratowników. W działaniach ratowniczych uczestniczyły również siły Policji: 2 samochody, 3 Policjantów oraz Pogotowie Ratunkowe 1 zespół, 3 ratowników. Straty wstępnie oszacowano na 6 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

<a href="#">Maj (opis wybranych działań)</a>

<strong><p style="text-align:justify;">I. 12 maja 2012 roku o godz. 1427 </strong>w miejscowości Marcinkowice doszło do pożaru w budynku miejscowej plebani. Rozpoznanie wykazało, iż pożarem objęta była belka zlokalizowana przy kominie. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszenie palącej się drewnianej podbitki dachowej przy użyciu gaśnic proszkowych przez zastęp OSP Marcinkowice, usunięciu dachówki oraz nadpalonych elementów dachu w części gdzie powstał pożar. Przyczyna pożaru nie została ustalona. W akcji trwającej 1 godzinę oraz 32 minuty udział brało: PSP 2/7, OSP 3/18, Pogotowie Energetyczne 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 1 tys. zł.  </p>

<strong><p style="text-align:justify;">II. 26 maja 2012 roku o godz. 945 </strong>dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wałczu przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym dwóch pojazdów osobowych w miejscowości Strączno. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki Audi oraz samochód osobowy marki Daewoo Lanos. W wyniku wypadku dwie kobiety odniosły obrażenia ciała i zostały zabrane przez zespól Ratownictwa Medycznego do szpitala w Wałczu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zneutralizowaniu i usunięciu płynów eksploatacyjnych z jezdni. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. W wyniku zderzenia częściowemu zniszczeniu uległy pojazdy uczestniczące w wypadku. W akcji trwającej 2 godziny oraz 57 minut udział brało: PSP 2/7, Policja 3/6, Pogotowie Ratunkowe 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 8 tys. zł. </p>

<strong><p style="text-align:justify;"> III. 27 maja 2012 roku o godz. 014 </strong>na drodze krajowej K22 w miejscowości Człopa ul. Zwycięstwa Wojska Polskiego doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu uczestniczył pojazdy marki Renault Clio oraz Seat Alhambra. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz rozcinaniu i rozginanie konstrukcji pojazdów w celu wydobycia poszkodowanych z rozbitych pojazdów. W wyniku zderzenia 21 letni mężczyzna poniósł śmierć a 5 osób zostało rannych. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny wypadku prowadzi KP Policji w Wałczu. W działaniach ratowniczych trwających 2 godziny oraz 31 minut udział brało: PSP 2 zastępy 7 osób, OSP 1 zastęp 6 ratowników, Pogotowie ratunkowe 3 karetki 7 ratowników, Policja 3 pojazdy 6 policjantów. Straty wstępnie oszacowano na 7 tys. zł.</p>

 <p>Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski</p>