I. Dnia 12 sierpnia 2012 r. o godzinie 717 na drodze krajowej K22 trasa Ostrowiec - Nowa Szwecja doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki Seat Toledo oraz samochód osobowy marki VW Passat. W wyniku zderzenia czołowego 19 –letni kierowca Seata poniósł śmierć na miejscu, zaś 41-letni kierowca VW Passata doznał obrażeń ciała i po zaopatrzeniu medycznym został przewieziony do szpitala w Wałczu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zamknięciu drogi, wydobyciu osoby poszkodowanej ze zgniecionego Seata oraz neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Zdarzenie spowodowało całkowite zniszczenie samochodu Seat Toledo, zaś w VW Passacie zniszczeniu uległ przód pojazdu. Straty wstępnie oszacowano na 35 tyś. zł. W akcji trwającej ponad 3 godziny udział brały: PSP 2/7, pogotowie ratunkowe 2/5, Policja 3/6, Inne podmioty 3/4. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

II. Dnia 15 sierpnia 2012 r. o godz. 13.30 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wałczu otrzymał zgłoszenie o utonięciu człowieka w jeziorze Zielno w okolicach miejscowości Strączno. Działania zastępów Straży Pożarnej przybyłych na miejsce zdarzenia polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz poszukiwaniu osoby zaginionej przez ratowników ubranych w ubrania wypornościowe. Ciało 53 letniego mężczyzny zostało odnalezione i wyciągnięte na brzeg przy użyciu bosaka. Z wcześniejszych ustaleń policji wynikało, że mężczyzna zaginął około 5 dni wcześniej. W akcji trwającej prawie 2 godziny udział brały: PSP 1/4, Policja 2/4, inne podmioty 2/3. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn utonięcia mężczyzny prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

III. Dnia 17 sierpnia 2012 r. o godz. 1617 w Tucznie w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu gazu. Eksplozja spowodowała uszkodzenia pokrycia i konstrukcji dachu, popękanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz zburzenia schodów do piwnicy i na poddasze mieszkalne. W wyniku nieszczęśliwego zdarzenia obrażenia odniosły dwie osoby 73 – letnia kobieta i 31 – letni mężczyzna. Poszkodowanych między innymi z poparzeniami po wstępnym zaopatrzeniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportowano przy użyciu 2 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali w Gryficach i Koszalinie. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pracach rozbiórkowych konstrukcji budynku. Obecny na miejscu zdarzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wałczu po przeprowadzeniu oględzin budynku podjął decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania. W działaniach ratowniczo - gaśniczych uczestniczyło PSP 4/10, OSP KSRG 3/18, Pogotowie ratunkowe 1/3, LPR 2/6, Pogotowie energetyczne 1/2, Policja 4/10 oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 150 tys. złotych. Dochodzenie w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski