I. W dniu 9 lipca 2012 roku o godz. 1757

na drodze krajowej K22 relacji Człopa – Gorzów Wlkp. w okolicach miejscowości Szczuczarz doszło do wypadku drogowego, w którym uczestniczył samochodu ciężarowego marki DAF. Pojazd przewożący ładunek piwo w butelkach na łuku drogi wywrócił się i zablokował prawy pas jezdni. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu i wymontowaniu akumulatorów, pomocy w rozładunku oraz oświetleniu terenu akcji w porze nocnej. W wyniku zdarzenia częściowemu zniszczeniu uległ ciągnik siodłowy z naczepą oraz przewożony ładunek. Straty wstępnie oszacowano na około 130 tyś. zł. W akcji trwającej 7 godz. 28 min. udział brały: PSP 1/1, OSP Człopa 1/6,Policja 4/6, Inne podmioty 4/6. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

II. W dniu 20 lipca 2012 roku o godz. 958

dyżurny PSK w Wałczu przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na drodze krajowej K10 Wałcz – Piła w okolicach miejscowości Dobino. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki BMW 318, który uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku kierujący pojazdem 26 letni mężczyzna doznał ciężkich obrażeń ciała i po udzieleniu pomocy przez zespoły ratownictwa medycznego został odwieziony do szpitala w Wałczu. W wyniku uderzenia pojazdu w drzewo elementy karoserii oraz silnik wraz ze skrzynią biegów zostały wyrwane z samochodu i znajdowały się w promieniu ok. 40m od rozbitego pojazdu. Działania zastępów PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, transporcie poszkodowanego w strefie zagrożenia oraz przeszukaniu pobliskiego terenu w celu ustalenia czy pojazdem nie poruszały się inne osoby. W wyniku zdarzenia całkowitemu zniszczeniu uległ samochód osobowy marki BMW. Straty wstępnie oszacowano na około 10 tyś. zł. W akcji trwającej 48 min. udział brały: PSP 2/7, Policja 4/6, ZRM 2/5, Inne podmioty 2/2. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

III. W dniu 28 lipca 2012 roku o godz. 1421

służby ratownicze Powiatu Wałeckiego zostały zaalarmowane do tonącego mężczyzny, który wpadł do Jeziora Zamkowego. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępów PSP mężczyzna znajdował się pod wodą. Świadkowie określili miejsce, w którym doszło do wpadnięcia mężczyzny do wody. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na sprawdzeniu linii brzegowej jeziora przez ratowników, zwodowaniu łodzi wiosłowej i penetracji dna jeziora przy pomocy trału. Po natrafieniu na ciało mężczyzny wyciągnięto go z wody i rozpoczęto resuscytację. Przybyły na miejsce zespół Ratownictwa Medycznego z lekarzem stwierdził zgon 62 letniego mężczyzny. Miejsce zdarzenia przekazano Policji. W akcji trwającej 1 godz. 18 min. udział brały: PSP 2/7, Policja 1/2, Ratownictwo Medyczne 1/3.

IV. W dniu 28 lipca 2012 roku

po przejściu burzy na terenie powiatu odnotowano 17 zdarzeń związanych z usuwaniem powalonych drzew i konarów.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski