I. W dniu 11 marca 2012 roku o godz. 303

w Wałczu przy ul. Dąbrowskiego doszło do pożaru kiosku. Strażacy na miejscu zdarzenia stwierdzili, że pożar rozwija się we wnętrzu obiektu zabezpieczonego roletami antywłamaniowymi zewnętrznymi oraz okratowanymi metalowymi drzwiami. Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, otworzeniu drzwi oraz podaniu prądów gaśniczych wody w natarciu do wnętrza obiektu na palące się materiały i na dach kiosku. Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilanie obiektu. Po zakończeniu działań gaśniczych obiekt został zabezpieczony przez Policję, która podjęła czynności dochodzeniowe w związku z powstałym zdarzeniem. Straty oszacowano na 40 tyś zł. W akcji trwającej 1 godzinę 57 min. udział brały: PSP 2/7, Policja 2/4, Pogotowie Energetyczne 1/2.

II. W dniu 17 marca 2012 roku o godz. 2304

dyżurny PSK w Wałczu przyjął zgłoszenie o pożarze dwóch samochodów osobowych w Wałczu przy ul. Wojska Polskiego. Na miejscu zastępy Ochrony Przeciwpożarowej stwierdziły, iż pożarem objęty jest samochód osobowy marki Nissan Sunny oraz samochód osobowy marki Opel Corsa. Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podawaniu środków gaśniczych w natarciu na palące się pojazdy. W wyniku pożaru spaleniu uległ przód pojazdu z komorą silnika oraz wnętrze kabiny w samochodzie Nissan Sunny oraz przód pojazdu z komorą silnikową w samochodzie Opel Corsa. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było podpalenie - dochodzenie w sprawie prowadzi KP Policji w Wałczu. Straty oszacowano na 20 zł. W akcji trwającej 39 minut udział brały: PSP 2/7oraz Policja 2/4.

III. W dniu 23.03.2012 roku o godz. 1025

doszło do zawalenia się jednej ze ścian w budynku przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 28 w Wałczu. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów PSP i OSP z terenu Powiatu Wałeckiego. W chwili przyjazdu na miejsce pierwszych sił ratowniczych w budynku parterowym z poddaszem nieużytkowym w zabudowie szeregowej z dachem dwuspadowym przeznaczonym do rozbiórki stwierdzono przewrócenie się zewnętrznej ściany nośnej na chodnik długości 3 m oraz zapadnięcie się stropu w tej części budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania czy w budynku nie ma osób poszkodowanych. W celu zabezpieczenia prac odgruzowujących zabezpieczono uszkodzone części budynku przy pomocy sprzętu pneumatycznego i stempli. Ewakuowano mieszkańców zagrożonego budynku sąsiedniego. Następnie dokonano kontrolowanej rozbiórki przy udziale ładowaczy mechanicznych i przyczep zarządcy budynku. Przeprowadzone działania wykluczyły obecność osób poszkodowanych w wyniku zaistniałego zdarzenia. W trakcie działań zamknięto dla ruchu kołowego i osób postronnych drogę krajową nr 22 na odcinku 500m W tym czasie Policja zorganizowała objazd. Miejsce działań ratowniczych przekazano przedstawicielowi TBS Wałcz. Przyczynę powstania zdarzenia bada KP Policji w Wałczu. W działaniach uczestniczyło 5 zastępów PSP i OSP, siły Policji, pogotowie gazowe, energetyczne oraz maszyny budowlano rozbiórkowe z obsługą wg. zlecenia TBS.

IV. W dniu 31.03.2012 roku o godz. 826

do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wałczu wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym. Na drodze wojewódzkiej nr 176 w okolicach miejscowości Plebanka doszło do uderzenia samochodu osobowego w przydrożne drzewo. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki Seat Ibiza. W wyniku wypadku kierujący pojazdem 29 letni mężczyzna poniósł śmierć. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu poszkodowanego z pojazdu oraz przekazaniu mężczyzny służbom medycznym. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 27 minut było zaangażowanych 2 zastępy straży pożarnej oraz 7 ratowników. W działaniach ratowniczych uczestniczyły również siły Policji: 2 samochody, 3 Policjantów oraz Pogotowie Ratunkowe 1 zespół, 3 ratowników. Straty wstępnie oszacowano na 6 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski