Opis wybranych działań 2011

I. W dniu 16.01.2011 roku o godzinie 0805

na drodze krajowej K-22 dyżurny w okolicach miejscowości Ostrowiec doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczył samochód osobowy marki Jeep Grand Cheronee. Pojazd na zakręcie wypadł z drogi i uderzył w skarpę. Kierujący pojazdem 31 letni mężczyzna wypadł z samochodu ponosząc śmierć na miejscu. Działania zastępów PSP polegały na odłączeniu akumulatora oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia Policji. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny wypadku prowadzi KP Policji w Wałczu. W akcji trwającej 35 min. udział brało: PSP 2/7, Pogotowie Ratunkowe 1/3, Policja 3/4. Straty wstępnie oszacowano na 20 tys. zł.

II. W dniu 19.01.2011 roku o godzinie 1025

zastępy Ochrony Przeciwpożarowej Powiatu Wałeckiego zostały zadysponowane do pożaru w oczyszczalni ścieków w Mirosławcu. Rozpoznanie miejsca zdarzenia wykazało, że wewnątrz budynku w jednym ze zbiorników palił się wkład z plastiku (PCV) wykonany w formie kul. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na oddymianiu pomieszczeń, podawaniu prądów gaśniczych przemiennie piany ciężkiej, piany średniej oraz wody do palącego się zbiornika w celu zalania wkładu filtracyjnego. Ze względu na wydobywający się gęsty biały dym działania prowadzono w sprzęcie Ochrony Dróg Oddechowych. W celu zwiększenia skuteczności gaszenia pożaru uruchomiono pompy w niepracującej części oczyszczalni, co doprowadziło do ugaszenia pożaru. W akcji trwającej 7 godzin 2 minuty udział brało: PSP 3/6, OSP 1/6, ZSP 2/3. Straty wstępnie oszacowano na 10 tyś zł.

III. W dniu 23.01.2011 roku o godzinie 1043

w budynku wielorodzinnym w Wałczu na osiedlu Dolne Miasto nr 19 doszło do pożaru mieszkania. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy stwierdziły, że zapaleniu uległ okap kuchenny, który oderwał się od ściany i opadł na kuchnie gazową z zapalonymi palnikami. Ratownicy w mieszkaniu odnaleźli dwie osoby poszkodowane. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na ewakuacji poszkodowanych ze strefy zagrożenia, udzieleniu im pierwszej pomocy przedlekarskiej, ugaszeniu palącego się wyposażenia oraz zabezpieczeniu i oddymieniu terenu działań ratowniczo - gaśniczych. Poszkodowanych przekazano zespołowi Pogotowia Ratunkowego. W akcji trwającej 42 minuty udział brało: PSP 2/7, Pogotowie Ratunkowe 1/3, Policja 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 5 tyś zł.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

I. W dniu 7 lutego 2011 r. o godzinie 15.21

na drodze krajowej nr 10 pomiędzy miejscowościami Jabłonowo – Piecnik doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód dostawczy marki IVECO oraz samochód ciężarowy DAF przewożący 22 tony alkoholu. W wyniku zdarzenia kierujący samochodem IVECO 60 letni mężczyzna odniósł obrażenia ciała i został odwieziony do szpitala w Wałczu. Samochód DAF zjechał na lewe pobocze i wywrócił się na bok. Zbiornik paliwa w pojeździe uległ rozszczelnieniu powodując wypływ 700l oleju napędowego. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ograniczeniu wypływu paliwa, zebraniu oleju napędowego do pojemników oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych na jezdni. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 4 godziny 44 minuty było zaangażowanych 6 zastępów straży pożarnej oraz 15 ratowników. W działania ratownicze zaangażowane były również siły Policji: 3 samochody, 7 Policjantów i Pogotowia Ratunkowego: 2 zespoły, 15 ratowników. Starty wstępnie oszacowano na 70 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

II. W dniu 22 lutego 2011 r. o godzinie 16.57

na drodze powiatowej łączącej miejscowość Golce ze Zdbicami doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczył samochód osobowy marki Opel Omega. Pojazd wypadł z drogi i wpadł do kanału łączącego jeziora Dobre i Zbiczno. Samochód leżał w wodzie do góry kołami, a w jego wnętrzu znajdował się mężczyzna. Kabina samochodu wraz z kierowcą znajdowała się pod wodą. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dotarciu do poszkodowanego, wydobyciu mężczyzny przy pomocy sprzętu hydraulicznego oraz przekazaniu służbom medycznym. Pojazd wyciągnięto z kanału i po dokładnym przeszukaniu wnętrza przekazano pomocy drogowej. W wyniku otrzymania informacji, że prawdopodobnie w samochodzie mogła jechać druga osoba, strażacy w ubraniach wypornościowych przeszukali przepusty pod drogą. Przeszukano także wypełniony wodą kanał w kierunku jeziora Dobre oraz jeziora Zbiczno na odcinku 500m. Poszukiwania nie potwierdziły udziału innych osób w wypadku. W wyniku zdarzenia kierujący samochodem 25 letni mężczyzna odniósł obrażenia ciała i nieprzytomny został odwieziony do szpitala w Wałczu. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą 2 godziny 52 minuty było zaangażowanych 5 zastępów straży pożarnej oraz 20 ratowników. W działania ratownicze zaangażowane były również siły Policji: 2 samochody, 6 Policjantów i Pogotowia Ratunkowego: 2 zespoły, 5 ratowników. Starty wstępnie oszacowano na 6 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

 

I. W dniu 22.04.2011 roku o godzinie 321

w miejscowości Kłębowie Gm. Wałcz doszło do pożaru hali magazynowej. W chwili dojazdu pierwszej jednostki Ochrony Przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia hala magazynową o konstrukcji stalowej była całkowicie objęta ogniem. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych w natarciu i obronie oraz prowadzeniu prac rozbiórkowych. Na skutek pożaru spaleniu uległ samochód dostawczy marki Mercedes Sprinter, towar z kwiaciarni oraz skład opon samochodowych. Straty wstępnie oszacowano na 250 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn powstania pożaru prowadzi Komend Powiatowa Policji w Wałczu. W akcji trwającej 3 godz. 54 min. udział brało: PSP 2/7, OSP 2/12, Policja 1/2.

II. W dniu 29.04.2011 roku o godzinie 1511

służby ratownicze Powiatu Wałeckiego zostały zadysponowane do wypadku drogowego w Wałczu na ul. Nowomiejskiej (droga K-10). W zdarzeniu uczestniczyło pięciu samochodów osobowych. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na neutralizacji płynów eksploatacyjnych znajdujących się na jezdni oraz pomocy służba technicznym w usunięciu pojazdów z drogi. Ciężarną kobietę i dziecko zespoły pogotowia ratunkowego przetransportowały do szpitala w Wałczu. W wyniku zderzenia uszkodzeniu uległy dwa samochody Opel Astra, WV Transporter, Toyota Urban Cruiser oraz Chrysler Grand Voyager. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Straty wstępnie oszacowano na 10 tys. zł. W akcji trwającej 1 godz. 36 min. udział brało: JRG 2/7, Policja 2/2, Pogotowie ratunkowe 2/5.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski

I. W dniu 23.03.2011 roku o godzinie 1245

zastępy Straży Pożarnej zostały zadysponowane do pożaru altanki przy trasie Wałcz- Przybkowo. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz dogaszeniu palącego się obiektu za pomocą 3 prądów wody. W wyniku pożaru zniszczeniu uległa altanka działkowa. Posesja była zamknięta na kłódkę. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny zdarzenia prowadzi KP Policji w Wałczu. W akcji trwającej 48 minut udział brało: PSP 2/7, WSP 1/6 oraz Policja 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 20 tys. zł.

II. W dniu 24.03.2011 roku o godzinie 1518 ,/strong>dyżurny PSK w Wałczu przyjął zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Rzeczyca. Zastępy w chwili dojazdu na miejsce zdarzenia stwierdziły że pożarem objęte były ściany boczne oraz część dachu. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu obiektu i dogaszaniu składowanego w budynku drewna opałowego. Przyczyna zdarzenia nie została ustalona. W akcji trwającej 1 godz. 23 min. udział brało: OSP 3/17, Policja 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 1,5 tys. zł.

TD

I. W dniu 14.05.2011 roku o godzinie 555

w miejscowości Trzebin doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki VW Transporter, który uderzył czołowo w drzewo. Działania zastępu ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy zespołowi pogotowia ratunkowego w transporcie osób poszkodowanych do karetki oraz uprzątnięciu pozostałości rozbitego samochodu z drogi. W wyniku wypadku dwie osoby jadące pojazdem odniosły obrażenia ciała i zostały zabrane przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala w Wałczu. W akcji trwającej 3 godzin 23 minut udział brało OSP Człopa 1/6, Pogotowie Ratunkowe 1/2, Policja 3/4, inne służby 1/1. Straty wstępnie oszacowano na 15 tys. zł.

II. W dniu 27.05.2011 roku o godzinie 731

na trasie Wałcz – Gostomia doszło do wypadku dwóch samochodów. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki Toyota Auris oraz samochód marki Mazda 323. Kierujący Toyotą uderzył w drzewo, a następnie wpadł do rowu. W zdarzeniu obrażeń ciała doznały dwie osoby jadące Toyotą. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, odłączeniu akumulatorów w pojazdach biorących udział w wypadku oraz pomocy w przetransportowaniu rannych do karetek. Przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę samochodu Mazda. W akcji trwającej 42 minuty udział brało PSP 2/7, Policja 1/2, Pogotowie Ratunkowe 2/5. Straty wstępnie oszacowano na 15 tyś zł.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski