I. W dniu 3 listopada 2010 r. około godziny 19:52

Straż Pożarna w Wałczu otrzymała zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na drodze krajowej nr 10 w miejscowości Mirosławiec. W wypadku uczestniczył samochód osobowy marki Opel Astra oraz dwa samochody ciężarowe marki SCANIA. W wyniku najechania na stojące przed sygnalizacja świetlną samochód ciężarowy i osobowy śmierć poniósł kierujący pojazdem Opel 38 letni mężczyzna. Kierowcy samochodów ciężarowych nie doznał poważnych obrażeń i po zbadaniu przez Zespół Pogotowia Ratunkowego pozostał do dyspozycji Policji. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odcięciu zapłonu w pojazdach. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wałczu ratownicy przystąpili do wydobycia zwłok mężczyzny, które przekazano Zakładowi Pogrzebowemu. Po zabraniu samochodów przez pomoc drogową zneutralizowano rozlane płyny eksploatacyjne i uprzątnięto miejsce zdarzenia. Podczas prowadzonych działań ratowniczych na drodze krajowej Nr 10 występowały utrudnienia w ruchu. Straty wstępnie oszacowano na 25 tyś. złotych. Akcja trwała 4 godziny i 42 minuty. W działaniach udział brał 1 zastęp Straży Pożarnej z KP PSP w Wałczu i 4 strażaków oraz 2 zastępy OSP i 9 ratowników. Na miejscu były również 1 zespół Pogotowia Ratunkowego i 3 zespoły Policji.

II. W dniu 16 listopada 2010 roku o godzinie1613

służby ratownicze Powiatu Wałeckiego zostały zadysponowane do wypadku drogowego na drodze K-22 trasa Rusinowo – Człopa. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki Opel Corsa, który wjechał pod naczepę samochodu ciężarowego marki SCANIA. Uczestnicy wypadku z samochodu osobowego zostali zabrani na obserwację przez zespół Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Wałczu. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było niezachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu przez kierującą samochodem Oplem. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz oświetleniu terenu akcji. W akcji trwającej 1 godz. 29 min. udział brało: JRG 1/4, OSP 1/5, Pogotowie Ratunkowe 1/2, Policja 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 10 tys. zł.

III. W dniu 22 listopada 2010 roku o godzinie 249

w miejscowości Tuczno przy ul. Wolności 43 doszło do pożaru samochodu Ford Curier. Palący się samochód stał około 3m od sklepu spożywczego. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu wody na ścianę boczną sklepu oraz prądu piany ciężkiej na palące się pojazd. W wyniku pożaru zniszczeniu uległ samochód Ford oraz plastikowe panele ścienne sklepu i rynna. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny zdarzenia prowadzi KP Policji w Wałczu. W akcji trwającej 1 godz. 12 min. udział brało: OSP 2/12, Policja 1/1. Straty wstępnie oszacowano na 4 tys. zł.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski