I. Dnia 2.10.2010 roku o godzinie 1508

na drodze wojewódzkiej nr 178 w okolicach miejscowości Chwiram doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe marki Opel Vectra oraz Ford Modeno. Działania zastępów Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych. W wyniku wypadku dwie osoby doznały obrażeń ciała w tym jedno dziecko. Obecne na miejscu zdarzenia zespoły Pogotowia Ratunkowego przewiozły poszkodowanych do szpitala w Wałczu. W trakcie prowadzenia działań ratowniczych droga była zamknięta dla ruchu pojazdów. Funkcjonariusze KP Policji z Wałcza zorganizowali objazdy. W akcji trwającej 1 godziny 36 minut udział brało PSP 2/6, Policja 2/5, Pogotowie Ratunkowe 2/5. Starty wstępnie oszacowano na 15 tys. zł.

II. W dniu 7 października 2010r. o godzinie 1243

Straż Pożarna w Wałczu otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego w Wałczu przy ul. Przedmiejskiej 7. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępów ochrony przeciwpożarowej pożarem objęte było mieszkanie na I piętrze. Działania Straży Pożarnej polegały na ugaszeniu palących się pomieszczeń, przeszukaniu obiektu oraz ewakuacji osób z płonącego mieszkania i lokali zlokalizowanych powyżej. Równocześnie przewietrzono mieszkanie i klatkę schodową oraz zabezpieczono miejsce zdarzenia. Po zakończeniu działań gaśniczych dokonano sprawdzenia mieszkań znajdujących się nad miejscem pożaru w celu wykluczenia obecności tlenku węgla. Poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej oraz wsparcia psychologicznego. Obecne na miejscu zdarzenia zespoły Pogotowia Ratunkowego odwiozły do szpitala w Wałczu sześć osób. W wyniku pożaru dwaj mężczyźni w wieku 53 i 47 lat doznali oparzeń, dwie kobiety oraz dwoje dzieci zostały podtrute tlenkiem węgla. Całe mieszkanie wraz z wyposażeniem uległo zniszczeniu. Wstępne ustalenia wykazały, że przyczyną powstania pożaru mogło być zaprószenie przez osobę dorosłą. Ogółem w akcję ratowniczo - gaśniczą trwającą 1 godzinę 43 minuty były zaangażowane 4 zastęp straży pożarnej oraz 10 ratowników. Na miejscu zdarzenia był również 3 zespoły Pogotowia Ratunkowego, Pogotowie Gazowe, Energetyczne oraz 2 samochód Policji. Starty wstępnie oszacowano na 150 tys. zł.

III. Dnia 25.10.2010 roku o godzinie 1637

w Ostrowcu doszło do powstania pożaru w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Pożar gwałtownie rozprzestrzeniał się z garażu o drewnianej konstrukcji dachu połączonej z budynkiem mieszkalnym drewnianym poddaszem. Właściciel mieszkający samotnie opuścił budynek przed przybyciem zastępów straży pożarnej i nie odniósł obrażeń. W działaniach ratowniczo - gaśniczych uczestniczyły 4 zastępy PSP w tym 1 z JRG Piła, 8 zastępów OSP z gminy Wałcz i Gminy Mirosławiec, Policja, Pogotowie Energetyczne. Akcja trwała blisko 10 godzin. Na długotrwały przebieg akcji miały wpływ tkwiące w konstrukcji drewnianej na poddaszu i pomieszczeniu garażu zarzewia ognia, które wymagały dogaszania z 2 pojazdów do pracy na wysokości. Na drugie piętro z poddaszem nie było dostępu schodami gdyż uległy spaleniu. Trudności w dogaszaniu stwarzała również zalegająca na ok. 1 metr warstwa spalonych belek, waty mineralnej oraz cegieł. W chwili przybycia pierwszego zastępu ogniem objęty był garaż o drewnianej konstrukcji dachu połączonej z drewnianym poddaszem użytkowym oraz pomieszczenie przylegające do garażu. Przyczyna powstania pożaru nie została ustalona. Dochodzenie prowadzi KP Policji w Wałczu. Spaleniu uległ: dach o drewnianej konstrukcji kryty dachówką, poddasze użytkowe o konstrukcji drewnianej wraz z całym wyposażeniem oraz garaż i jego wyposażenie. Uratowano lewą część pomieszczeń piwnicznych, I piętro budynku wraz z wyposażeniem a także zabudowania gospodarcze. Podczas działań zabezpieczano przed oddziaływaniem ognia również sąsiednie budynki mieszkalne.

Zredagował: kpt. Tomasz Dębowski