Opis wybranych działań 2009

 

I. Dnia 17.01.2009 roku o godzinie 1833

Straż Pożarna w Wałczu została zadysponowana do wypadku drogowego do którego doszło na drodze krajowej nr 10 w miejscowości Lubno. Do zdarzenia doszło podczas nieudanej próbie ominięcia wysepki dla pieszych przez samochód ciężarowy, który uległ przewróceniu a następnie uderzył w budynek mieszkalny. W wyniku wypadku obrażeń głowy doznał pasażer pojazdu. Uderzenie spowodowało uszkodzenia w budynku polegały na pęknięciu ściany. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz pomocy w postawieniu ciężarówki na koła i odholowaniu jej na drogę wewnętrzną. Straty wstępnie oszacowano na około 30 tys. zł, w tym budynki około 10 tys. zł. W akcji trwającej 2 godziny 10 minut udział brało: PSP 1/4, Pogotowie Ratunkowe 2/5, Policja 2/5, Inne służby 2/4.

II. Dnia 23.01.2009 roku o godzinie 1808

Straż Pożarna została wezwana do zatrucia tlenkiem węgla dziecka podczas kąpieli w mieszkaniu w Wałczu przy ul. Pocztowej. Obecny na miejsce zdarzenia zespół pogotowia ratunkowego udzielał pomocy poszkodowanemu piętnastolatkowi. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla – wewnątrz mieszkania miernik wskazał wartość 120 ppm. Następnie przeprowadzono ewakuację osób znajdujących się w mieszkaniu, przewietrzono pomieszczenia i wygaszono piec na paliwo stałe znajdującego się w łazience. Zadysponowane na miejsce zdarzenia pogotowie gazowe stwierdziło niesprawność podgrzewacza wody, który cofał spaliny do pomieszczenia. Wobec powyższego zamknęło dopływ gazu do podgrzewacza i nałożono plombę. W akcji trwającej 1 godzinę udział brało: PSP 1/5, Pogotowie Ratunkowe 1/3, Pogotowie Gazowe 1/2.

III> Dnia 26.01.2009 roku o godzinie 1309

przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 10 z droga powiatowa w kierunku miejscowości Dobino doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczył samochód osobowy marki Opel Astra oraz samochód ciężarowy marki Scania z naczepą (cysterna do przewozu paliw). W wyniku wypadku obrażeń doznał kierowca samochodu osobowego, który został przetransportowany do szpitala w Wałczu przez karetkę Pogotowia Ratunkowego. Działania zastępu Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy poszkodowanemu oraz neutralizacji rozlanych substancji ropopochodnych z rozbitego pojazdu. Straty wstępnie oszacowano na około 45 tys. zł. W akcji trwającej 2 godz. udział brały: PSP 1/5, Pogotowie Ratunkowe 1/3, Policja 3/6, inne służby 1/1.

Zredagował: mł. kpt. Tomasz Dębowski

 

I. Dnia 02.02.2009 roku o godzinie 1530

doszło do pożaru pomieszczenia w budynku gospodarczego w miejscowości Jelenie gmina Tuczno. W wyniku zdarzenia oparzenia odniosła właścicielka obiektu. Przyczyna zdarzenia nie została ustalona. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo: wyposażenie pomieszczenia oraz sufit podwieszany. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczenia objętego pożarem. W akcji trwającej 1 godz. 42 minuty, udział brały: PSP 1/1, OSP Człopa 1/6, Pogotowie Ratunkowe 1/2, Policja 1/1. Straty wstępnie oszacowano na 1000 zł.

II. Dnia 12.02.2009 roku o godzinie 1228

Straż Pożarne została zadysponowana do wycieku gazu w miejscowości Karsibór. Instalacja zbiornikowa na gaz płynny propan – butan o pojemności 4500 litrów zasilająca budynek mieszkalny zlokalizowana była na terenie posesji prywatnej. Prawdopodobną przyczyną powstania zdarzenia była nieszczelność zaworu służącego do tankowania butli. Usterkę wykrył przedstawiciel UDT z Poznania podczas okresowej kontroli zbiornika. Działania zastępu Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu wygrodzenia strefy niebezpiecznej w promieniu ok. 25m od wycieku. W akcji trwającej 1 godzina 47 minut udział brały: PSP 2/5, Policja 1/2, UDT 1/1. Straty wstępnie oszacowano na 100 zł.

III> Dnia 14.02.2009 roku o godzinie 0307

na drodze krajowej K-22 w okolicach miejscowości Prusinówko doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczył samochód osobowy marki Mazda. Pojazd na prostym odcinku drogi wpadł w poślizg i uderzył prawym bokiem w drzewo. W wyniku zdarzenia 2 pasażerów odniosło obrażenia ciała a 28 letni mężczyzna poniósł śmierć. Prawdopodobną przyczyną powstania zdarzenia było niedostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków atmosferycznych przez kierowcę samochodu. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu elementów samochodu przy użyciu sprzętu hydraulicznego w celu dotarcia do poszkodowanych. W akcji trwającej 2 godziny 20 minut udział brały: JRG 1/4, Policja 2/4 , Pogotowie Ratunkowe 1/3, inne służby 2/3. Straty wstępnie oszacowano na 10000 zł.

Zredagował: mł. kpt. Tomasz Dębowski

 

I.Dnia 06.04.2009 roku o godzinie 1619

zastęp straży pożarnej został zadysponowany do zdarzenia w Wałczu przy ul. Tysiąclecia. Chłopiec 9 letni podczas zabawy na drzewie zaklinował stopę w jego konarach. Dziecko znajdowało się na wysokości ok. 2,5m. Działania straży pożarnej polegały na uwolnieniu zaklinowanej nogi chłopca przy pomocy sprzętu hydraulicznego. Chłopiec po zdjęciu z drzewa został zbadany przez ratownika medycznego Pogotowia Ratunkowego. W akcji trwającej: 27 minut, udział brały: PSP 2/6, Pogotowie Ratunkowe 1/2.

II. Dnia 17.04.2009 roku o godzinie 0728

doszło do pożaru mieszkania na pierwszym piętrze budynku wielorodzinnego w miejscowości Kłębowiec. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zlokalizowaniu źródła ognia, ugaszeniu pożaru a następnie oddymieniu pomieszczeń oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Pożar powstał w szczytowym pokoju mieszkania, w okolicach tapicerowanego fotela. Przebywający w mieszkaniu 8 letni chłopiec został przetransportowany przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Wałczu na obserwację. W wyniku pożaru częściowemu spaleniu i zniszczeniu uległa podłoga oraz wyposażenie mieszkania. Przyczyny pożaru nie ustalono. Jedną z możliwych przyczyn mogło być zaprószenie ognia przez 8 latka, który pozostał bez opieki w mieszkaniu w chwili zaistnienia pożaru. W akcji trwającej: 1 godz. 20 minut, udział brały: PSP 2/5, Pogotowie Ratunkowe 1/2, Pogotowie Energetyczne 1/2.

III. Dnia 25.04.2009 roku o godzinie 1329

w okolicy Wałcza - Wybudowanie II doszło do pożaru poszycia leśnego. Działania zastępów straży pożarnej polegały na podaniu prądów gaśniczych wody na palące się poszycie, oraz dogaszaniu podręcznym sprzętem burzącym. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 4ha poszycia leśnego będącego własnością Urzędu Miasta Wałcz. Przyczyny pożaru nie ustalono. Jedną z przypuszczalnych przyczyn mogło być nieumyślne zaprószenie ognia lub celowe podpalenie. W akcji trwającej: 1 godz. 35 minut, udział brały: PSP 2/6, OSP Szwecja 2/10, Wojskowa Straż Pożarna JW 4094 1/6, Służby Leśne 2/4.

Zredagował: mł. kpt. Tomasz Dębowski

I. Dnia 3.03.2009r o godz. 23.02

doszło do pożaru drewnianego garażu w miejscowości Rusinowo. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy OSP przystąpiły do gaszenia palących się elementów drewnianych, obrony przylegającego budynku gospodarczego oraz zabezpieczenia miejsca pożaru. Po zakończeniu działań gaśniczych przeprowadzono prace rozbiórkowe garażu, oraz dokonano oględzin budynku gospodarczego. Z informacji uzyskanej od właściciela posesji można stwierdzić, iż jedną z prawdopodobnych przyczyn powstania pożaru mógł być wybuch ładowanego akumulatora w garażowanym samochodzie. Pojazd został wypchnięty przez właściciela posesji w chwili, gdy dostrzeżono ogień. Straty wstępnie oszacowano na 2 tyś. zł. W akcji trwającej 2 godz. 29 min. udział brały: OSP 4/20, Policja 1/ 2.

II. W dniu 11 marca 2009r. o godzinie 1317

w Wałczu na ul. 12 lutego na wysokości wjazdu do Biedronki doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych tj. Opel Kadet oraz Renault Scenic. Działania zastępu PSP skoncentrowane były na uwolnieniu z rozbitego pojazdu poszkodowanego, odcięciu dopływu gazu LPG w instalacji rozbitego Opla oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą niespełna trzy godzin były zaangażowane 2 zastęp straży pożarnej oraz 5 ratowników. W działania ratownicze były również zaangażowane służby medyczne oraz policja. W wyniku wypadku obrażenia ciała odniósł kierujący samochodem Opel mężczyzna. Na miejscu zespół karetki pogotowia udzielił poszkodowanemu pomocy lekarskiej a następnie przewiózł go do szpitala w Wałczu. Starty wstępnie oszacowano na 11 tys. zł. Obecnie dochodzenia w sprawie ustalenia przyczyn zdarzenia prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

III. Dnia 23.03.2009 roku o godzinie 2331

zastęp Straży Pożarnej w Wałczu został zadysponowany do wypadku drogowego na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Ostrowiec. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy Toyota Carina oraz samochód ciężarowy DAF. W wyniku zderzenia czołowego obrażeń ciała doznali pasażerowie poruszający się Toyotą. Zostali oni przejęci przez zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala w Wałczu. Działania jednostki ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz neutralizacji plamy oleju. Prawdopodobną przyczyną wypadku było niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu. Straty wstępnie oszacowano na 6 tys. zł. W akcji trwającej: 2 godz. 22 minuty, udział brały: PSP 1/4, Pogotowie Ratunkowe 1/3, Policja 3/7 oraz Pomoc Drogowa 1/1.

Zredagował: mł. kpt. Tomasz Dębowski

 

I. W dniu 1 maja 2009r. o godzinie 231

w Wałczu przy ul. Budowlanych 10 doszło do pożaru budynku garażowo – magazynowego. Obiekt przylegał do hali magazynowej, w której składowane były elementy karoserii samochodów osobowych. W odległości 15m od budynku znajdowała się hala produkcyjna fabryki okien „STOLPLASTIK”. Tylna ściana palącego się obiektu sąsiadowała z kompleksem ogródków działkowych, na których jedna z altanek usytuowana była w odległości 2m od garażu. Wewnątrz palącego się obiektu znajdowały się dwa autobusy Jelcz i Autosan, wyposażenie warsztatowe, urządzenia linii technologicznej do produkcji napojów oraz elementy konstrukcyjne do montażu hali magazynowej o powierzchni około 400m2 i materiały budowlane. Dojazd do pożaru jednostek Ochrony Przeciwpożarowej nastąpił po upływie 8 minut. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki cały obiekt w jego przestrzeni objęty był pożarem a płomienie sięgały kilka metrów ponad powierzchnię dachu, w tym czasie następowały wybuchy zbiorników paliwa, opon garażowanych autobusów i butli z gazem w altance. Działania zastępów Straży Pożarnej skoncentrowane były na obronie sąsiedniego obiektu magazynowego części samochodowych oraz hali produkcyjnej okien PCV i zabezpieczeniu stacji redukcyjnej gazu ziemnego. Równocześnie prowadzono gaszenie palącego się budynku garażowo – magazynowego i altany. W wyniku pożaru spaleniu i zniszczeniu uległ budynek garażowo – magazynowy o powierzchni 1125m2 oraz znajdujące się w nim materiały i urządzenia. Ogółem w akcję ratowniczo - gaśniczą trwającą 6 godzin i 18 minut były zaangażowane 12 zastępów straży pożarnej oraz 50 ratowników. W działania ratownicze były również zaangażowane służby energetyczne oraz policja. Starty wstępnie oszacowano na 700 tys. zł. Uratowano mienie na kwotę 530 tyś. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn pożaru prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

 

II. W dniu 4 maja 2009r. o godzinie 1824

w okolicach miejscowości Chwiram na drodze wojewódzkiej nr 178 doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy marki BMW 520i, który na prostym odcinku drogi uderzył w drzewo i zapalił się. Kierujący pojazdem mężczyzna opuścił pojazd samodzielnie zanim doszło do jego zapalenia.  Działania zastępów PSP skoncentrowane były na ugaszeniu palącego się BMW oraz na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i kierowaniu ruchem drogowym. Pogotowie Ratunkowe udzieliło poszkodowanemu pomocy i odwieziono uczestnika wypadku do szpitala w Wałczu. Podczas sprawdzania wnętrza spalonego pojazdu odnaleziono saszetkę z dokumentami kierowcy i pieniędzmi. Saszetkę zabezpieczyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wałczu. Ogółem w akcję ratowniczą trwającą niespełna godzinę i 20 minut były zaangażowane 2 zastępy straży pożarnej oraz 6 ratowników. W działania ratownicze były również zaangażowane służby medyczne oraz policja. Starty wstępnie oszacowano na 10 tys. zł. Obecnie dochodzenia w sprawie ustalenia przyczyn zdarzenia prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

 

III. Dnia 16.05.2009 roku o godzinie 1741

na drodze krajowej nr 10 między Wałczem a Jabłonowem doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczył samochód marki VW Sharan, który leżał na boku w przydrożnym rowie. Dwie osoby dorosłe i 9 letnie dziecko jadące pojazdem doznały obrażeń ciała. Działania zastępów straży pożarnej polegały na rozcinaniu karoserii auta w celu wydobycia zakleszczonych poszkodowanych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy personelowi medycznemu w transporcie poszkodowanych do karetki. Poszkodowani zostali przewiezieni przez zespoły Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Wałczu. Straty wstępnie zostały oszacowane na około 10 tyś. złotych. W akcji trwającej 54 minuty, udział brało: PSP 1/4, Policja 1/2 oraz Pogotowie Ratunkowe 3/9.

Zredagował: mł. kpt. Tomasz Dębowski