I. Dnia 12.09.2009 roku o godzinie 1126

PSK w Wałczu przyjęło zgłoszenie od Dyżurnego Ratownictwa Medycznego z prośbą o udzielenie pomocy przy transporcie chorej z mieszkania do karetki w miejscowości Wiesiółka. W mieszkaniu na parterze znajdowała się chora na cukrzyce, otyła (ok. 200kg wagi) kobieta. W trakcie ustalania z lekarzem sposobu podjęcia kobiety i przeniesienia do karetki, nastąpiło zatrzymanie akcji serca u chorej. Służby medyczne natychmiast podjęły akcję reanimację. Po 40 minutowej akcji przywracania czynności życiowych lekarz stwierdził zgon kobiety. W akcji trwającej 1 godz. 17 min. udział brały: PSP 1/4, Ratownictwo Medyczne 1/3.

II. Dnia 20.09.2009 o godz. 2106

w Strącznie doszło do pożaru kotłowni przy szklarniach. Działania zastępów Ochrony Przeciwpożarowej polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, obronie kompleksu bloków foliowych znajdujących się w odległości około 8 metrów od palącego się obiektu oraz ugaszeniu wnętrza kotłowni i zawalonej konstrukcji dachowej. W wyniku pożaru spaleniu – zniszczeniu uległo: drewniana konstrukcja dachu, pokrycie wykonane z eternitu ekologicznego, dwie rolki foli o wymiarach 12x60m, szafa sterownicza do obsługi pieców CO oraz instalacja elektryczna. W wyniku działań ratowniczych pożar nie rozprzestrzenił się poza murowany obiekt kotłowni, uratowano kompleks bloków foliowych wraz z nasadzeniami o wartości 400 tys. zł. Straty wstępnie oszacowano na 50 tyś. zł. W akcji trwającej 1 godz. 52 min. udział brały: PSP 2/6, ZSP 1/3, Policja 1/2, Pogotowie Energetyczne: 1/2.

III Dnia 22.09.2009 o godz. 18 21

PSK w Wałczu przyjęło zgłoszenie o próbie popełnienia samobójstwa przez mężczyznę, który stał na krawędzi dachu budynku wielorodzinnego w Wałczu przy ul. Kilinszczaków i groził skokiem z niego. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawieniu skokochronu w miejscu przypuszczalnego skoku i przeprowadzeniu rozmowy przez kierującego akcją z niedoszłym „samobójcą”. Po zakończeniu negocjacji mężczyzna wszedł do mieszkania przez otwarte okno rezygnując ze skoku, tam został przejęty przez funkcjonariuszy Policji. W akcji trwającej 27 minut udział brały: PSP 2/6, Policja 1/2, Pogotowie Ratunkowe 1/3.

Zredagował: mł. kpt. Tomasz Dębowski