Opis wybranych działań 2008

I Dnia 14.02.2008 roku o godzinie 1600

w Wałczu na ulicy Kołobrzeskiej miał miejsce wypadek drogowy, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe Opel Omega oraz Opel Vectra. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na ugaszeniu palącego się samochodu, odłączeniu akumulatora w drugim pojeździe oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W wyniku wypadku obrażenia odniosła kobieta kierująca jednym z pojazdów oraz zniszczeniu uległ słup energetyczny. W akcji trwającej 1 godzinę 33 minuty udział brało: PSP 2/6, Policja 5/15, Pogotowie Ratunkowe 2/5, Pogotowie Energetyczne 1/2, inne służby 1/2. Straty wstępnie oszacowano na 8 tys. złotych

II Dnia 17.02.2008 roku o godzinie 848

doszło do pożaru warsztatu samochodowego w Tucznie. Działania zastępu OSP Tuczno polegały na zlokalizowaniu i ugaszeniu źródła pożaru. Straty wstępnie oszacowano na 7 tyś. zł. W akcji trwającej 1 godzinę 12 minut udział brało: OSP Tuczno 1/6.

III Dnia 19.02.2008 roku o godzinie 1604

w Wałczu przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego doszło do pożaru budynku mieszkalnego przeznaczonego do rozbiórki. Działania zastępów PSP polegały na ugaszeniu pożaru, sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń oraz oddymieniu i przewietrzeniu obiektu. W akcji trwającej 31 minut udział brało: PSP 1/4, Policja 1/2.

Zredagował: mł. kpt. Tomasz Dębowski

 

I Dnia 5.03.2008 roku o godzinie 2015

na drodze krajowej K-22 w okolicach miejscowości Rusinowo doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczył samochód osobowy marki VW Passat. Pojazd po dachowaniu zatrzymał się w przydrożnym rowie, około 5 m od jezdni leżąc na dachu. We wraku pojazdu znajdował się nieprzytomny kierowca. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na wydobyciu osoby poszkodowanej z pojazdu, oświetleniu i zabezpieczeniu terenu akcji oraz kierowaniu ruchem drogowym do momentu przyjazdu funkcjonariuszy Policji. Równolegle zabezpieczono wyciek etyliny z rozbitego pojazdu. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było zaśnięcie kierowcy. W akcji trwającej 2 godz. 57 min. udział brało: PSP 1/4, OSP Człopa 1/6, Policja 1/2, Pogotowie Ratunkowe 1/3.

II Dnia 29.03.2008 r oku o godzinie 0954

w mieszkaniu w Wałczu przy ul. Uroczej doszło do emisji tlenku węgla. W wyniku oddziaływania gazu podczas kąpieli zasłabła 13-letnia dziewczynka, której pomocy udzielił zespół Pogotowia Ratunkowego. Działania zastępu PSP polegały na wykonaniu pomiarów na obecność „CO”, które wykazały stężenie niebezpieczne dla ludzi. Równolegle do prowadzonych pomiarów przewietrzono mieszkanie. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był brak wentylacji (zaklejenie tapetą kratki wentylacyjnej w łazience). W akcji trwającej 1 godz. 30 min. udział brało: PSP 1/4, Pogotowie Ratunkowe 1/2, Pogotowie Gazowe 1/2.

III Dnia 31.03.2008 roku o godzinie 1935

w miejscowości Dębołęka Gm Wałcz doszło do pożaru domu jednorodzinnego. W wyniku pożaru poparzeniom II° uległo dwoje domowników. Działania zastępówStraży Pożarnej polegały na udzieleniu pierwszej pomocy kwalifikowanej, ugaszeniu obiektu, materiałów łatwopalnych zgromadzonych na nieużytkowym poddaszu oraz zabezpieczeniu miejsca pożaru. Pożar całkowicie zniszczył konstrukcję poddasza i strychu. Straty wstępnie oszacowano na 200 tys. zł. W akcji trwającej 7 godz. 43 min. udział brało: PSP 4/8, OSP 4/24, Pogotowie Ratunkowe 1/2, Policja 2/5, Pogotowie energetyczne 1/2.

Zredagował: mł. kpt. Tomasz Dębowski

 

I. Dnia 01.05.2008 roku o godzinie 1707

doszło do wypadku drogowego na drodze krajowej nr 22 w okolicach miejscowości Dzwonowo. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy ciągnący przyczepę do przewozu koni, który zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Wewnątrz rozbitej przyczepy znajdowała się uwięziona klacz z licznymi obrażeniami. Działania zastępu Straży Pożarnej polegały na uwolnieniu zwierzęcia oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Uczestniczący w akcji lekarz weterynarii podał zwierzęciu środki znieczulające na czas wydobywania konia z przyczepy. W akcji trwającej 3 godz., 45 minut. udział brało: OSP Człopa 1/6, Policja 1/1, Służby weterynaryjne 1/1.

II. Dnia 27.05.2008 roku o godzinie 1037

w Restauracji w Wałczu przy ul. Kołobrzeskiej doszło do wybuchu pieca CO. W wyniku otwarcia drzwiczek pieca doszło do gwałtownego zapalenia się nagromadzonych w piecu gazów. Skutkiem tego było oparzenie właściciela lokalu, oraz zapalenie zgromadzonych przy piecu śmieci i izolacji stropu. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się elementów ocieplenia stropu i śmieci. Przybyły na miejsce zdarzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Starostwa Powiatowego w Wałczu zalecił nie użytkowanie pieca do chwili spełnienia wymogów technicznych dla pomieszczeń kotłowni. W akcji trwającej 2 godz. 6 minut. udział brało: PSP 3/7, Policja 1/2, Pogotowie Ratunkowe 1/3, Inne Służby 1/1. Straty wstępnie oszacowano na 300 zł.

 

I Dnia 15.04.2008 roku o godzinie 0258

w miejscowości Łąka doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczył samochód ciężarowy Volvo. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych przez funkcjonariuszy Policji. W wyniku wypadku śmierć poniósł kierujący pojazdem mężczyzna. W akcji trwającej 3 godz. 28 min. udział brały: PSP 2/6; Policja 2/5; Pogotowie Ratunkowe 1/3; inne służby 1/1. Straty wstępnie oszacowano na 200 tys. zł.

II Dnia 23.04.2008 roku o godzinie 1020

Powiatowe Stanowisko Kierowania w Wałczu przyjęło zgłoszenie o niezidentyfikowanych środkach chemicznych w miejscowości Strączno, zgromadzonych w piwnicy budynku należącego do Nadleśnictwa Tuczno. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zebraniu opakowań i substancji do worków plastikowych. Rozpoznanie wykazało, że odnalezioną substancją jest herbicyd stosowany w rolnictwie „SYS 67 OMNIDEL”. Zebrane środki przekazano właścicielowi obiektu wraz z informacją o dalszym sposobie postępowania z tym produktem. W akcji trwającej 2 godz. 58 min. udział brało: PSP 3/7, Służby Leśne 1/2, Straż Gminna 1/1, Pracownicy Stacji Sanitaro – Epidemiologicznej z Wałcza 1/3, Pracownik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wałczu 0/1.

III Dnia 25.04.2008 roku o godzinie 753

na drodze krajowej nr 10 między miejscowością Piecnik a Mirosławiec doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczyły trzy samochody osobowe tj. VW Bora, VW Polo, Seat Toledo. W wyniku wypadku ranne zostały 4 osoby dorosłe oraz 1 dziecko. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy w transporcie osób poszkodowanych do samochodów Pogotowia Ratunkowego oraz udzielono wsparcia psychologicznego poszkodowanemu dziecku. Po dokonaniu czynności dochodzeniowych przez funkcjonariuszy Policji usunięto pojazdy z jezdni oraz zneutralizowano rozlane płyny eksploatacyjne. Straty wstępnie oszacowano na 60 tys. zł. W akcji trwającej 2 godz. 34 min. udział brało: PSP 1/4; OSP Mirosławiec 1/3, Policja 4/10, Pogotowie Ratunkowe 2/5; inne służby 1/1.

 

I Dnia 06.06.2008 roku o godzinie 340

doszło do pożaru w lesie sosnowym w Nadleśnictwie Człopa, Leśnictwo Raczyk. Działania zastępów OSP oraz służb leśnych polegały na ugaszeniu palącego się poszycia leśnego oraz zabezpieczeniu i dogaszeniu miejsca pożaru. W wyniku pożaru spaleniu uległo 0,8 ha poszycia w 30-letnim lesie sosnowym. Prawdopodobną przyczyną pożaru być podpalenie. W akcji trwającej 6 godzin udział brało: OSP 3/14, Policja 1/2, Służby Leśne 3/10. Straty wstępnie oszacowano na 2,4 tys. zł.

II Dnia 15.06.2008 roku o godzinie 1517

w Wałczu na ul. Kołobrzeskiej doszło do wypadku drogowego w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe (VW Caddy i Ford Galaxy). W wyniku czołowego zderzenia obrażeń ciała doznało dziesięć osób w tym jedno dziecko. Działania zastępów straży pożarnej polegały na udzielaniu pierwszej pomocy medycznej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach. W akcji trwającej 2 godz. 06 min. udział brało: PSP 2/6, Policja 3/7, Pogotowie Ratunkowe 3/7, inne służby 2/2. Straty wstępnie oszacowano na 55 tys. zł.

III Dnia 22.06.2008 roku o godzinie 1323

na Stacji Paliw przed miejscowością Lubno doszło do rozszczelnienia instalacji z gazem LPG. Działania zastępu Straży Pożarnej polegały na przeprowadzenie pomiarów stężenia ulatniającego się gazu, wytyczeniu 50 – metrowej strefy bezpieczeństwa wokół zbiorników, zamknięciu terenie stacji paliw dla ruchu kołowego oraz zakręceniu zaworów na zbiornikach po uprzednim skontrolowaniu ciśnienia i stopnia napełnienia zbiorników. Wezwany na miejsce zdarzenia przedstawiciel firmy prowadzącej nadzór techniczny nad instalacją LPG dokonał zabezpieczenia uszkodzonej instalacji. Przyczyną zdarzenia było ułamanie zaworu nadciśnieniowego w instalacji doprowadzającej gaz do dystrybutora. W akcji trwającej 1 godz.25 min. udział brało: PSP 1/4,Policja 1/2,Straż Gminna 1/2.