I. Dnia 09.08.2014 o godz.1847 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wałczu przyjął zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego, trzech osobach poszkodowanych, w tym jednej zakleszczonej, na trasie Tuczno - Zdbowo.

Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy marki Rover 416, stojący na środku drogi, który wcześniej uderzył w przydrożne drzewo, a następnie dachował. Podróżujące pojazdem dwie osoby znajdowały się poza pojazdem, natomiast trzecia zakleszczona (nieprzytomna) znajdowała się w pojeździe.

Działania Straży Pożarnej polegały na:

  •  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  •  wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej, oraz jej ewakuacji na zewnątrz pojazdu i przekazaniu ZRM,
  •  wyznaczeniu lądowiska dla LPR, pomocy w transporcie osoby poszkodowanej do śmigłowca.

Przypuszczalna przyczyna zdarzenia nie została ustalona, dochodzenie prowadzi KPP Wałcz.

W akcji trwającej 2 godziny 33 minuty udział brało: JRG 1/4, OSP Tuczno 1/5, OSP Marcinkowice 1/6, Policja 2/3, ZRM 2/5, LPR 1/3.

Straty oszacowano na 10 tys. zł.

II. Dnia 14.08.2014 o godz.2039 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wałczu przyjął zgłoszenie o pożarze ścierniska na polu między miejscowościami Lubiesz - Zdbowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów OSP i PSP stwierdzono, że pali się ściernisko na powierzchni ok. 40 arów, a miejsce zdarzenia jest oborane. Właściciel pola dozorował miejsce pożaru oraz był przygotowany na ewentualne rozprzestrzenienie się ognia poza oborany teren. Rolnika pouczono o zakazie wypalania pozostałości roślinnych na polu oraz zalecono dozorowanie pogorzeliska. Przybyłe na miejsce zastępy OSP ugasiły przy użyciu 1 prądu wody palące się ściernisko.

Działania Straży Pożarnej polegały na:

  •  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
  •  podaniu 1 prądu wody na palące się ściernisko.

Po ugaszeniu pożaru właściciel pola przystąpił do zaorania pogorzeliska.

Przypuszczalna przyczyna zdarzenia- wypalanie ścierniska.

W akcji trwającej 1 godzinę 43 minuty udział brało: JRG 1/4, OSP Tuczno 1/5, OSP Marcinkowice 1/6, OSP Lubiesz 1/4.

Pożar bez strat.

III. Dnia 20.08.2014 o godz.1028 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wałczu przyjął zgłoszenie o pożarze stert słomy w miejscowości Górnica.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, że palą się baloty słomy złożone w dwie oddzielne sterty (jedna o wymiarach dł. 40 m, szer. 5 m, wys. 5, druga dł. 15 m, szer. 10, wys. 5 m). Jedna sterta objęta była pożarem na całej długości, tj. 40 metrów. Druga objęta pożarem była na powierzchni około 1/5 całości. Na miejscu zdarzenia w chwili przybycia znajdowali się zarówno właściciele jak i pracownicy gospodarstwa. Przed przybyciem straży pożarnej podjęta była nieskuteczna próba ugaszenia stert przy pomocy gaśnicy przez pracowników. Z uwagi na niewystarczające siły i środki w pierwszej fazie pożaru przystąpiono jednocześnie do gaszenia sterty oraz usuwaniu balotów nieobjętych pożarem. Do tego celu wykorzystano gospodarza oraz jego pracowników, którzy ciągnikami z turem wywozili nienadpalone baloty. Pożar drugiej sterty nie stwarzał zagrożenia, dlatego był tylko dozorowany. Działania utrudnione były z uwagi na duże zapotrzebowanie wodne. Zrobione zostało zasilanie wodne z hydrantu podziemnego zlokalizowanego około 400 m od miejsca zdarzenia oraz dowożenie wody z jeziora oddalonego około 1 km. Pierwsza (większa) sterta uległa całkowitemu spaleniu, druga w większości została uratowana.

Przypuszczalna przyczyna zdarzenia nie została ustalona.

W akcji trwającej 6 godzin 22 minuty udział brało: JRG 3/8, OSP 2/9, Policja 2/4, Pogotowie Energetyczne 1/2.

Straty oszacowano na 25 tys. zł.